Moksleivių, nusprendusių vidurinę mokyklą pabaigti Didžiojoje Britanijoje laukia aukštos kokybės išsilavinimas, neįkainojami įspūdžiai ir puikios ateities perspektyvos. Šalyje veikia privačios ir valstybinės mokyklos, visos jos turi Švietimo ministerijos akreditaciją ir dirba pagal privalomąją švietimo sistemos programą National Curriculum.
Mokymo programos
5–11 metų vaikai mokosi pradinėje mokykloje (Primary school). Programoje yra iki 12 mokomųjų dalykų, kurių skaičius auga kartu su amžiumi.
11–16 metų paaugliai mokosi vidurinėje mokykloje (Secondary school). Pirmus trejus metus, moksleiviai mokosi pagal bendrąją, o nuo 14 metų pagal GCSE programą (General Certificate of Secondary Education). Tai vidurinio mokslo programa, kurios metu mokinys pasirenka nuo 5 iki 10 mokomųjų dalykų ir ateinančius dvejus metus tobulėja pagal pasirinktą profilį. Norint baigti GCSE laikomi egzaminai ir gaunamas GCSE atestatas. Tai labai svarbus etapas jaunuolio gyvenime, kadangi įgijęs atestatą jis baigia privalomąja mokyklinę programą ir gali rinktis kelis variantus: toliau mokytis pagal A-level arba IB programas ir stoti į aukštąsias mokyklas, pasirinkti mokslus profesiniame koledže arba tiesiog pradėti dirbti.
16–18 metų jaunuoliai koncentruojasi į ateities studijas ir mokosi pagal (priešuniversitetinę) A-level programą. Mokslo metų pabaigoje yra laikomi centralizuoti egzaminai, kurių rezultatai daro tiesioginę įtaką stojant į universitetą. Programa A-Level yra dvimetė: pirmaisiais metais (AS) mokiniai mokosi 4–5 dalykus, antraisiais (A2) 3–4 dalykus. Kiekvienam jų skiriama po 6–8 valandas per savaitę. Be abejo, dalykų pasirinkimas tiesiogiai susijęs su ateities studijomis universitete. Pastaraisiais metais vis daugiau Didžiosios Britanijos mokyklų pradėjo siūlyti tarptautines programas, vadinamas International Baccalaureate (IB), kaip alternatyvą A-Level. Mokiniai išsirenka po vieną dalyką iš 6 blokų ir mokosi 3 standartinio intensyvumo dalykus bei 3 aukščiausiojo intensyvumo dalykus (5 valandas per savaitę). A-Level ir IB programų atestatai atveria duris į geriausius pasaulio universitetus.
Privačios mokyklos Didžiojoje Britanijoje
Kiekvienos britų šeimos svajonė leisti vaiką į privačią mokyklą, nes tai klasikinė britiškojo švietimo tradicija. Kodėl būtent privati mokykla, jei šalyje gausu nemokamų, valstybinių mokyklų, be to, darosi baugu prisiminus scenas iš S. Maughamo ir Ch.Dickenso romanų, kuriose šios mokymo įstaigos įgauna monstriškos sistemos vaidmenį? Laiko išbandymus atlaikiusios privačios mokyklos Anglijoje, per kelis šimtmečius įgautą patirtį derina su modernios mokyklos principais. Šiandien, tai - šiuolaikiška mokymo įstaiga, kurioje į kiekvieną vaiką žvelgiama, kaip į nepriklausomą, individualią ir laisvą asmenybę. Privačioje mokykloje įgaunamas ne tik reikalingas žinių bagažas, tačiau ir atskleidžiamas individualus mokinio talentas, padedantis jam surasti savo vietą jį supančiame pasaulyje. Mokiniams suteikiami visi patogumai efektyviam mokymuisi: moderniai įrengtos klasės, mokslo laboratorijos, kompiuterių klasės bei sporto aikštelės. Privačiose mokyklose dirbantys mokytojai turi aukščiausią kvalifikaciją , dažnas yra baigęs Oksfordą ar Kembridžą. Nedidelis mokinių skaičius klasėje, nuolatiniai žinių patikrinimai, namų darbai pagal mokytojo nurodymus - rezultate, 90 % privačių mokyklų abiturientų studijas tęsia universitetuose. Didžioje Britanijoje šiuo metu veikia virš dviejų tūkstančių privačių mokyklų – tarp jų dieninės ir internatinės mokyklos, mokyklos skirtos tik berniukamas ar mergaitėms, įstaigos suteikiančios klasikinį anglišką išsilavinimą, ar tos, kuriose yra tarptautinės programos. Kaip tarp viso to nepasimesti? Organizacija „Baltic Council for International Education“ turi ilgametę patirtį dirbant su privačiomis Didžiosios Britanijos mokyklomis. Mūsų darbuotojai svečiavosi daugumoje mokyklų, susipažino su direktoriais ir mokytojais, tad dabar jie yra pasiruošę pasidalinti įspūdžiais ir, žinoma, padėti išsirinkti tinkamiausią variantą Jums ir Jūsų vaikui.
Tai dideles teritorijas turinčios klasikinės angliškos mokyklos, kaip įprasta, įsikūrusios miesto pakraščiuose ar kaime. Gamtos apsuptose teritorijose moksleiviai džiaugiasi keliais mokyklos korpusais, bendrabučiais, teniso kortais, baseinu, furbolo aikštelėmis ir t.t. Šalia, pagal nacionalinę mokymo programą dėstomų dalykų, mokinys gali pasirinkti papildomus užsiėmimus. Didžioji dauguma internatinių mokyklų turi teatro studijas, chorą, šokių ir sporto programas. Nors mokyklos savas tradicijas puoselėja jau nebe pirmą amžių, moderniame pasaulyje didžioji dalis jų nusprendė atsisakyti mergaičių ir berniukų atskirymo, tad pradėjo dirbti pagal mišriųjų mokyklų sistemą. Vis dėlto visame pasaulyje garsios Eton, Harrow, Dulwich, Badminton, Roydon mokyklos vis dar laikosi atskyrimo principo. Aukšti šių mokyklų reitingai patvirtina tokios sistemos pranašumą. Moksleiviai besimokantys atskirose mergaičių ir berniukų mokyklose nešioja uniformas ir turi griežtai suplanuotą dienos planą. Norintys mokytis internatinėje mokykloje turi išlaikyti stojamuosius testus bei pateikti praėjusių mokslo metų atestatą (kai kurios mokyklos reikalauja 3 metų atestato ir atvykimo į interviu). Testai sudaromi pagal kiekvienos mokyklos individualius nuostatus. Stojamieji į reitinguose pirmaujančias mokyklas vyksta likus mažiausiai metams iki mokslo metų pradžios.
Dauguma Didžiosios Britanijos mokyklų, moksleivių ir jų tėvų patogumui, patiki mūsų kompanijai pravesti stojamuosius testus Lietuvoje. Atsižvelgiant į Didžiosios Britanijos įstatymus ir visų tarptautinių studentų pageidavimus, besimokantys internatinėje mokykloje privalo turėti globėją (Guardian) gyvenantį šalies teritorijoje. Tai gali būti šeimos draugas, giminė ir t. t., ne jaunesnis nei 25 metai ir pastoviai gyvenantis Jungtinėje Karalystėje. Mokykla visada pasiūlys pagalbą ieškant globėjo Jūsų vaikui.
Praėjusio amžiaus viduryje, milžiniškos technikos ir mokslo pažangos fone, pakito ir, atrodo, nepajudinamos klasikinės angliškos mokyklos. Vis dažniau skambejo idėja apie laisvo ir nepriklausomo profilio asmenybės ugdymą. Įsisenėjusi tvarka, privalomas bažnyčios lankymas ir itin griežta disciplina pradėta kritikuoti. To pasekoje, vyreniųjų klasių mokiniams atsirado mokyklos alternatyva, vadinamieji “Tutors College” arba kitaip “Independent VI-th Form Colleges”. Į šias mokyklas priimami moksleiviai nuo 15 metų, kuriems siūloma mokytis pagal GCSE, A-level arba International Baccalaureate programas. Tokioje mokykloje nėra privaloma lankyti bažnyčios ar choro, visas dėmesys yra koncentruojamas pasiruošimui ir stojimui į universitetus. Mokytojas labai atsakingai žiūri į savo pareigas, stebi kiekvieno mokinio progresą ir esant reikalui ruošia individualias užduotis. Šiandien, didelė dalis šių koledžų pirmauja reitinguose, dažnai aplenkdamos prestižines mokyklas savo abiturientų, besimokančių geriausiuose universitetuose, skaičiumi. Stojantieji turi pateikti paskutiniųjų mokslo metų atestatą bei atlikti testus pagal pasirenkamuosius dalykus. Kai kuriose mokyklose (pavyzdžiui, Cambridge Tutors College) rekomenduojami papildomi interviu.