Vidurinis išsilavinimas ir kultūriniai mainai valstybinėse Kanados mokyklose
Vieta
Provincijos Nova Scotia ir New Brunswick
Nova Scotia ir New Brunswick provincijos - išsidėsčiusios rytinėje Kanados pakrantėje. Šis regionas žymus savo didinga gamta, ekologiškai švaria aplinka, aukštu pragyvenimo lygiu ir draugiškais vietos gyventojais. Nedideliuose miestuose puikiai išvystyta infrastruktūra: kinoteatrai, muziejai, parduotuvės, sporto kompleksai. Nova Scotia mokyklose mokomasi anglų kalba, o New Brunswich mokykloje ir anglų, ir prancūzų kalbomis.
Mokymo programos
Siūlomos Nova Scotia (NSISP) ir New Brunswick (NBISP) programos - tai unikalūs projektai, sukurti bendradarbiaujant su Kanados valstybinėmis institucijoms, todėl NSISP ir NBISP programų kainos - žemiausios Kanadoje. Programos sukurtos daugiau kaip prieš 20 metų. Jų tikslas - kultūrinė mainų programa, skirta vietiniams Kanados ir moksleiviams iš kitų pasaulio šalių. Daugiau kaip 90% Kanados – britų ir prancūzų emigrantų palikuonys, todėl vietiniai moksleiviai retai turi galimybę bendrauti su kitų kultūrų, rasių ir religijų moksleiviais. NSISP ir NBISP programos sukurtos tam, kad skatintų tarpkultūrinį bendravimą ir kiekvienais metais kviečia daugiau kaip 1500 moksleivių, kurių amžius nuo 13 iki 19 metų iš įvairių pasaulio šalių atvykti į valsybines mokyklas Nova Scotia ir New Brunswick provincijose 1 semestrui arba visiems mokslo metams. Šios mokyklos taip pat siūlo baigti vidurinę mokyklą Kanadoje ir įgyti Kanados vidurinio išsilavinimo atestatą.
Nuotraukų galerija
Švietimo sistema
Kiekvienoje Kanados provincijoje švietimo sistema skiriasi, netgi Nova Scotia ir New Brunswick provincijose vykdomos programos nevienodos. Tačiau, visas mokyklas vienija tai, kad visi mokomieji dalykai iki 10 klasės yra privalomi, kiekvieną semestrą moksleiviai mokosi po 4-5 dalykus, mokymosi trukmė – 12 metų. Nepaisant to, kad dauguma mokosi tuos pačius dalykus, moksleiviai gali rinktis skirtingus mokymosi lygius. Pavyzdžiui, 11 klasės matematika (privalomas dalykas) gali būti pagrindinio, vidutinio ir aukštesnio lygio. Tai reiškia, kad bazines žinias iš visų dalykų įgyja visi, bet kiekvienas gali pasirinkti skirtingą lygį pagal savo interesus. Kanadoje taip pat nepavyks surasti mokyklų arba klasių suskirstymo „protingiems“ ir „visiems likusiems“, nėra „stiprių“ arba „silpnų“ mokinių. Du skirtingi vaikai gali būti klasiokai istorijos ir muzikos pamokoje, bet vienas iš jų mokysis matematikos ar fizikos aukštesniuoju lygiu, surinks po 95% iš kiekvieno dalyko ir įstos į Toronto universiteto inžinerijos fakultetą. Tuo tarpu kitas mokinys pasirinks taikomuosius mokslus ir vyresnėse klasėse pasirinks profesinius dalykus (medžio, metalo apdirbimo, automechanikos pamokas) ir vėliau įstos į profesinio mokymosi koledžą ir po 2 metų studijų galės atsidaryti savo dirbtuves. Visi mokiniai yra gerbiami už savo pasirinkimą. Svarbiausia, kad kiekvienas atrastų tai, kas jį labiausiai domina. Kai kurios mokyklos siūlo tarptautinio bakalaureato programas IB (be papildomo mokesčio). Pastaroji programa išsiskiria tuo, kad yra stojamieji reikalavimai, pavyzdžiui reikia atvykti mokytis ne mažiau kaip 2 metams, taip pat reikalingi aukšti mokymosi įvertinimai ir aukštas anglų kalbos lygis.
Stojamieji reikalavimai: priklauso nuo amžiaus, trukmės ir tikslo (kultūriniai mainai arba vidurinis išsilavinimas). Visuomet prašomas išrašas iš mokyklos už paskutiniuosius 3 metus.
Sportas ir popamokinė veikla
Mokyklose daugybė nemokamų būrelių ir klubų pagal kiekvieno domėjimosi sritį. Kiekvienoje mokykloje yra profesionalios sporto komandos. Žinoma, pati populiariausia sporto šaka – ledo ritulys. Būtent Nova Scotia provincija oficialiai laikoma ledo ritulio tėvyne. Kiekvienoje mokykloje yra sporto salė. Moksleiviai gali nemokamai naudotis miesto sporto klubo paslaugomis (baseinas, treniruoklių salė ir kt.). Kiekvienas moksleivis galės užsiimti savo mėgiama sporto šaka (programos koordinatoriai parinks mokyklą atitinkančią jūsų sportinius interesus). Yra nemažai sėkmės istorijų, kuomet jaunus sportininkus pastebi lyderiaujančios komandos treneriai, bet garantijų, kad moksleiviai žais NHL arba NBA niekas duoti negali.
Apgyvendinimas
Kiekvieną rytą nemokamas mokyklinis autobusas vaikus paima ir po mokyklos parvežą juos namo. Vaikai gyvena kanadiečių šeimose, kiekvienas vaikas turi savo atskirą kambarį, vonios kambarį, kuriuo dalinasi visa šeima. Šeimos, kuriose apsigyvena vaikai yra įvairios, galima patekti į šeimą, kuri neturi savo vaikų, bet galima tapti „ketvirtuoju“ šeimos vaiku. NSISP ir NBISP programos didžiuojasi tuo, kad jie patys parenka šeimas ir nesinaudoja trečiųjų asmenų paslaugomis. Kiekvieną mėnesį visi tarptautiniai moksleiviai dalyvauja žygyje, ekskursijose ir įvairiuose pramoginiuose renginiuose.
Aukštojo išsilavinimo galimybės Kanadoje
NSISP ir NBISP programų abiturientams taikomos specialios nuolaidos (iki 50%) stojant į vietinius Kanados universitetus, taip pat daugelis moksleivių gali gauti akademines ir sporto stipendijas mokslams Kanadoje.
Mokestis už mokslą ir apgyvendinimą 2022/23 mokslo metais:
NSISP: 18 525 CAD per metus (10 mėnesių) arba 9 575 CAD semestrui (5 mėnesiai)
NBISP: 19 300 CAD per metus (10 mėnesių) arba 10 550 CAD semestrui (5 mėnesiai)
Į kainą įskaičiuota: mokymasis vidurinėje mokykloje Kanadoje, apgyvendinimas šeimoje (vienvietis kambarys, maitinimas 3 kartus per dieną), dalyvavimas popamokinėje veikloje, konsultacijos, renginiai kiekvieną mėnesį tarptautiniams studentams, įvadinė 2-3 dienų programa atvykus, medicininis draudimas, pasitikimas iš/į oro uosto.
Kitos išlaidos:
Į kainą neįskaičiuota: žaidimas sporto komandoje (iki 300 CAD per metus), sportinė apranga, skrydis, asmeninės išlaidos (pirkiniai ir t.t.), pažymių išrašas (tokiu atveju, jei mokykla savo šalyje prašo pažymos).